CBÜ DEFAM CBÜ DEFAM CBÜ DEFAM CBÜ DEFAM

DENEYSEL FEN BİLİMLERİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ Celal Bayar University- Applied Science Research Center

Celal Bayar University- Applied Science Research Center

Celal Bayar University- Applied Science Research Center

Celal Bayar University- Applied Science Research CenterDEFAM TANITIM

MCBÜ DEFAM (MERKEZ LABORATUVARI)

Deneysel Fen Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEFAM) Kalkınma Bakanlığının desteklediği proje ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü içinde 2000 m2’lik bir alana kurulmuştur. Merkezimiz 2011 yılından itibaren kamu ve özel sektöre test ve analiz hizmeti vermektedir. DEFAM’da 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 10 öğretim görevlisi, 1 araştırma görevlisi ve 7 teknik destek personel görev yapmaktadır.

Merkez araştırma laboratuvarının kalitesini ve verimliliğini arttırmak, üniversitemiz, kamu ve özel sektöre daha iyi hizmet vermek amacıyla akreditasyon çalışmalarına başlanmıştır. Merkezimizde, su analizleri, metal analizleri, kimyasal analizler, gıdalarda ilaç kalıntı analizleri, mikrobiyolojik analizler ve sanayiye özgü analizler yapılmaktadır.

KALİTE

KALİTE ve AKREDİTASYONLaboratuvarımız özel gıda kontrol laboratuvarı kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 22.08.2017 tarihinde kuruluş izni ve 16.12.2017 tarihinde çalışma izni almıştır. Ayrıca Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılan denetim sonucunda TS EN ISO/IEC 17025:2012 Standardı gıdalarda pestisit analizlerinden (AOAC 2007.01) ve metalik malzemelerde çekme mukavameti (TS EN ISO 6892-1:2016) metotlarından 02.08.2018 tarihi itibariyle akredite olmuştur.

Laboratuvar Resimleri