Hakkımızda

DENEYSEL FEN BİLİMLERİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (DEFAM)

post-imgDeneysel Fen Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEFAM) Kalkınma Bakanlığının desteklediği proje ile kurulmuş olup son teknolojik analiz cihazları ile donatılmıştır. Merkezimiz 2000 m2’lik bir alana sahiptir ve 2011 yılından itibaren test ve analiz hizmeti vermektedir. DEFAM’da 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 9 Öğretim görevlisi, 1 araştırma görevlisi ve 7 destek personeli (1 ziraat yüksek müh. ,1 tekniker , 1 teknisyen, 4 memur) görev yapmaktadır.

Merkez araştırma laboratuvarının kalitesini ve verimini arttırmak, üniversitemiz personeline, kamuya ve özel sektöre daha iyi hizmet vermek amacıyla akreditasyon çalışmalarına başlanacaktır. Merkezimiz üniversitemiz araştırmacılarına, kamu ve özel sektöre, uygun fiyatlarla test ve analiz hizmeti sunmaktadır. Merkezimizde su analizleri başta olmak üzere her türlü kimyasal analizler, gıda analizleri, biyolojik analizler ve malzemeye özgü analizler yapılmaktadır.

Manisa Ege Bölgesinin önemli tarım ve sanayi şehirlerdendir. DEFAM gelişen sanayinin araştırma ve geliştirme (AR-GE) faaliyetlerini desteklemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, Manisa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmalar ile sanayi işbirliği kapsamında çalışmalar başlatılmıştır ve zaman içerisinde sanayi işbirliği çalışmalarının genişletilmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca ülkemiz ekonomisine ihraç edilerek önemli katma değer sağlayan tarım ürünlerinden üzüm, zeytin, çilek gibi tarım ürünleri Manisa’da yetiştirilmektedir. Bu ürünlerin ihracatı için gerekli ilaç kalıntı (pestisit) analizlerine yönelik DEFAM bünyesinde “Akredite Gıda Analiz Laboratuvarı” kurulması planlanmaktadır.

DEFAM Yönetimi

 

post-img post-img